Långhelg

Den här superhärliga Självständighetshelgen är tyvärr över för det här året, men har många fina minnen istället.

På onsdag kväll kom Sara, Roberta och Johanna till oss på spelkväll.

En goding.

Sous videade yttre filé, lagade en svampsås och friterade egna franskisar.

Morgon i soffan, som sig bör på lediga dagar.

Spock chillade lite.

Vi fixade i badrummet och hade invigning med glögg och pepparkakor. Snart är det klart, igår fick vi den nya tvättmaskinen.

På lördagen var det dags för den traditionella julmiddagen med flickorna. Den här gången var vi hos Eva. Som vanligt åt vi köttfondue, rostade rotfrukter och fyra olika såser. Det blev en sen natt (tidig morgon?), men roligt var det!

När vi (Rasse var också ute och svirade på lördagen) hade återuppstått på söndag eftermiddag så åkte vi till Esbo och byggde pepparkakshus med hela min familj. Så kul!

Är fortfarande mör idag så ska snart sova, men måste se ett avsnitt Once upon a time först. Hejdååå!

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s